Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Aprile 20, 2024, 12:17:57 pm
Pagina principală Ajutor Caută Autentificare Creează un cont
Noutăți: Sperăm ca te vei bucura folosind acest forum.  Pentru orice problemă C I T I T I help in limba engleza sau in  limba ROMANA



  Dintre multiplele facilitati ale forumului, poate va sunt utile urmatoarele:

- posibilitatea de a primi NOTIFICARI automate prin mail pt. utilizatorii inregistrati in forum, in momentul in care apar topicuri/subiecte noi - se da click pe meniul "Avertizare";
- posibilitatea de a primi NOTIFICARI automate sub forma de stiri RSS (RSS-feed) - daca utilizati browser Mozilla/Firefox, aveti un "cititor" inclus(apare un patrat portocaliu cu niste linii albe in casuta in care scrieti adresa de web;)
- posibilitatea de a comunica cu membrii inregistrati prin mesageria interna (vezi meniul MESAJE PERSONALE)

Copyright & 2008 - CASJ BRASOV, toate drepturile rezervate.
Imaginile, articolele/mesajele si TOATE fisierele din prezentul site/forum sunt supuse legilor dreptului de autor. Orice reproducere este interzisa fara acordul proprietarului acestora.


Mulțumim!
Echipa CASJ Brasov

+  FORUMUL CASJ BRASOV
|-+  FARMACII
| |-+  Raportari (Moderatori: Mara Terebesi, Alina Nagy, Dorina Burdulean)
| | |-+  ATENTIONARE LA PROCEDURA DE RAPORTARE XML PENTRU LUNA FEBRUARIE 2008
« mesajul precedent următorul mesaj »
Pagini: [1] In jos Imprimă
Autor Subiect: ATENTIONARE LA PROCEDURA DE RAPORTARE XML PENTRU LUNA FEBRUARIE 2008  (Citit de 7810 ori)
Iulian Murgulet
Administrator
Erou
*****

Popularitate: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 804



WWW
« : Martie 04, 2008, 10:50:57 am »

  Incercarea de a accesa/modifica alte fisiere XML, existente deja pe serverul de FTPS al CASJ BV, este considerata transfer neautorizat de date dintr-un sistem informatic. Sunt nevoit sa fac aceasta atentionare, intrucat au existat cazuri(si nu putine), cand dupa ce s-a accesat server-ul de FTPS (este OK), s-au copiat fisiere XML de pe calculatorul propriu pe server(este OK), si apoi sa incercat copiarea de pe server (pe calculatorul propriu), a ALTOR fisiere XML deja existente(ale altor Farmacii). Atentionez amatorii de astfel de "curiozitati", ca orice acces/activitate pe acea masina este inregistra 24/24 de ore, si este si f. usor de dovedit acest lucru. Daca in viitor vor mai exista "curiosi", voi bloca orice fel de acces dinspre Internet(evident, numai pt. cei aflati in culpa) catre orice serviciu online gazduit de CASJ Brasov(mail, http, ftps, etc.)


Legea 161 din 19/04/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei în exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei

Vezi si textul integral al legii 161/2003

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 279 din 21/04/2003

TITLUL III
Prevenirea si combaterea criminalitãtii informatice

CAPITOLUL III
Infractiuni si contraventii


SECTIUNEA 1
Infractiuni contra confidentialitãtii si integritãtii datelor si sistemelor informatice


Art. 42. - (1) Accesul, fãrã drept, la un sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendã.
(2) Fapta prevãzutã la alin. (1), sãvârsitã în scopul obtinerii de date informatice, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacã fapta prevãzutã la alin. (1) sau (2) este sãvârsitã prin încãlcarea mãsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
...
Art. 44. - (1) Fapta de a modifica, sterge sau deteriora date informatice ori de a restrictiona accesul la aceste date, fãrã drept, constituie infractiune si de pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Transferul neautorizat de date dintr-un sistem informatic se pedepseste cu închisoare de la 3 la 12 ani.
(3) Cu pedeapsa prevãzutã la alin. (2) se sanctioneazã si transferul neautorizat de date dintr-un mijloc de stocare a datelor informatice.


« Ultima modificare: Martie 04, 2008, 11:28:44 am de către Doru Misarca » Memorat
gabriel
Incepător
*

Popularitate: 0
Deconectat Deconectat

Mesaje: 25


« Răspunde #1 : Aprile 01, 2008, 09:15:19 am »

Sunt nevoit sa fac aceasta atentionare, intrucat au existat cazuri(si nu putine), cand dupa ce s-a accesat server-ul de FTPS (este OK), s-au copiat fisiere XML de pe calculatorul propriu pe server(este OK), si apoi sa incercat copiarea de pe server (pe calculatorul propriu), a ALTOR fisiere XML deja existente(ale altor Farmacii). Atentionez amatorii de astfel de "curiozitati", ca orice acces/activitate pe acea masina este inregistra 24/24 de ore, si este si f. usor de dovedit acest lucru. Daca in viitor vor mai exista "curiosi", voi bloca orice fel de acces dinspre Internet(evident, numai pt. cei aflati in culpa) catre orice serviciu online gazduit de CASJ Brasov(mail, http, ftps, etc.)
Am o singura observatie  si anume ca in cazul unei unitati farmaceutice cu mai multe subpuncte de lucru precum Farmacom-ul de pilda poate exista in sistemul actual de transmitere a fisierelor XML o mica problema .
Denumirea fisierului XML se genereaza conform normelor publicate la CNAS in felul urmator :
FARMD_(codfiscal)_(data_de raportare)_(ora_si_minutul).xml
  Am patit chiar eu lucrind pe calculatorul meu  sa trebuiasca sa generez doua fisiere ptr aceiasi farmacie (de exemplu raportarea de retete unice si raportarea de retete diabet) si am avut surpriza ca a doua raportare sa suprascrie prima raportare deoarece procesul de generare a mers asa de repede incit numele celor doua fisiere a fost acelasi.Daca extrapolam acest lucru la sa zicem zece farmacii in oras ale unui lant farmaceutic pot aparea foarte usor probleme de generare a fiserelor XML avind exact aceiasi denumire dar avind continut complet diferit .Mentionez ca aceasta observatie se aplica doar la farmaciile apartinind de acelasi lant farmaceutic adica toate farmaciile trebuie neaparat sa aiba acelasi cod fiscal.
   O metoda simpla de evitare a acestor probleme (nici eu nu vreau ca alta farmacie sa imi suprascrie fisierul meu de transfer sper ca toata lumea isi da seama de asta) ar fi ca CJAS sa implementeze  transmiterea folosind serviciile web asa cum este mentionat si in normele de implementare SIUI.Am scapa cu toti de probleme si ne-ar fi viata mai usoara.
Memorat
Iulian Murgulet
Administrator
Erou
*****

Popularitate: 1
Deconectat Deconectat

Mesaje: 804



WWW
« Răspunde #2 : Aprile 01, 2008, 07:53:26 pm »

  Si cel mai bucuros (daca ar apare serviciile web), as fi eu, pt. ca as scapa de o mare problema!
Memorat
Pagini: [1] In sus Imprimă 
« mesajul precedent următorul mesaj »
Schimbă forumul:  


Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!